Co je to Hashtag a na co je

Hashtag (čtěte hešteg) je fráze nebo klíčové slovo začínající znakem #.  Nikoliv tedy pouze daný znak # – tomu říkáme mřížka nebo hash (čtete heš). Setkat se nimi můžete běžně na sociálních sítích.

Mřížku lze na české klávesnici napsat za pomocí kombinace kláves pravý Alt Gr a písmeno x. Použít můžete i kombinaci levý Alt, Ctrl a písmeno x.

Hashtagy se používají primárně na sociálních sítích, kde mají zdůrazňovat či spojovat pocity, témata, události, zájmy a podobně. Poprvé jsme se s nimi mohli setkat na sociální síti Twitter, kde slouží pro označení témat, které lze poté vyhledávat a pročítat celá vlákna takto označených příspěvků (tweetů). Hashtagy se můžeme setkat také na Instagramu, kde obdobně jako na Twitteru seskupují podobné příspěvky (fotky). Zahlédnout je můžeme také na Facebooku, kde se používají méně často a spíše pro zvýraznění tématu, pocitu, postoje… U dalších, u nás více či méně známých, sociálních sítí je jejich význam podobný jako u předchozích.

Často se hastagy používají na různých konferencích a podobných událostech pro spojení příspěvků na sociálních sítích od různých lidí, kteří spoju obvykle nejsou propojeni.

Mohou mít hashtagy i skutečný přínos? Zcela jistě ano, například při přírodních katastrofách, kdy hashtagy propojují lidi po celém světě, díky čemuž mají aktuální informace nebo spojí se v rámci pomoci. V těchto případech jsme již několikrát mohli vidět, jakou mohou mít hashtagy sílu a přínos. Dalším příkladem je kampaň #metoo, která obletěla celý svět.